מי ברז גורמים לנזק בלתי הפיך לגוף

מים מהווים יסוד לחיים אנושיים, אך למרבה הפלא, אנו יודעים עליהם מעט מאוד. אילו מים טובים לגוף שלנו, ואילו מזיקים לו? בשנים האחרונות, יותר ויותר מדענים מכירים בתלות שבין איכות מי השתייה לבין בריאות האוכלוסייה. על פי ארגון הבריאות העולמי, יותר ממחצית מכל המחלות שבעולם נובעות מזיהום המים, וזה נכון לא רק למדינות העולם השלישי אלא גם למטרופולין המודרני בעל אימפקט אנושי על הסביבה.

עד לא מזמן, תושבי הערים הגדולות לא ראו בעיה כלשהי בשימוש במי ברז והאמינו שאפשר לשתות אותם ללא חשש לבריאותם. עם זאת, על-פי הסטנדרטים המערביים אלה הם מי קולחים אשר לא רק שאינם מומלצים לשתייה לתיירים המגיעים לישראל ע"י בני ארצם אלא גם לצחצוח שיניים ורחצה באמבטיה או במקלחת. השילוב של כלור עם החומרים האורגניים המצויים במים יוצר מגוון שלם של תרכובות מזיקות, מסרטנות ורעילות, ובמיוחד את הרעלים המסוכנים ביותר – דיאוקסידים. בהגיעו לתוך הקיבה, כלור המומס במים משמיד את המיקרו פלורה הבריאה יחד עם הפתוגניים, מה שמוביל לדיסבקטריאוזיס. לכן, שתיית מי ברז שאינם עברו רתיחה אינה מומלצת.

השימוש בטכנולוגיות טיהור מים במערכות מים עירוניות לא מצליח להתמודד באופן מלא עם מזהמים תעשייתיים שחודרים למי ברז ממקורות מים עיליים הכוללים פנולים ומלחי מתכות כבדות. הבלאי של צנרת שדרכה המים נכנסים לבית מוסיף להם את מה שנקרא זיהום "משני" בצורה של חלודה וזיהומים אחרים, מה שמדרדר עוד יותר את איכות המים. מי ברז, המכילים בתוכם מלחי המתכות הכבדות ורכיבים מזיקים אחרים שאנו שותים כל יום, מעורבים בכל התהליכים הביוכימיים בגוף, כאשר את ההשלכות השליליות של מים כאלה עלולות להופיע לפעמים רק כעבור כמה שנים – עם הצטברות הכימיקלים המזיקים בתוך האיברים הפנימיים. לדוגמה, רמת ברזל שמעל לנורמה עלולה לגרום למחלות של כליות, כבד ומערכת העיכול.

רבים מאתנו מרגיעים את עצמם במחשבה שמספיק להרתיח את המים כדי להפוך אותם לבטוחים לגוף. אלא שזה לא בדיוק המקרה. הרתחת המים בלבד לא פחות מ- 5 דקות משמידה חיידקים פתוגניים, אך אינה פותרת את כלל הבעיה של טיהור המים, ובמובן מסוים מחריפה את הבעיה. הרתחת המים גורמת לתרכובות כלור ליצור חומרים מסרטנים, וככל המים רותחים, כך שזה מסוכן. כמו כן, צריך לזכור כי המים הכילו בתרכובות אנאורגניות שהמים רותחים יותר זמן כך הם נהיים מסוכנים יותר. בנוסף, יש לציין כי התרכובות הלא-אורגניות המצויות במים אינן מתפרקות בתהליך הרתיחה. במקום זאת, נוצר ריכוז של מלחי מתכות כבדות וחנקן, אשר יכול לגרום ליתר לחץ דם, התדרדרות הראייה ומחלות אחרות.

באופן כללי, רוב האזרחים אינם מודעים היטב לתכונות המזיקות של מי ברז, כאשר ישנם כאלה שחושבים שהסכנה מוגזמת ועוד רבים אחרים שפשוט מעדיפים להתעלם מהנושא.

מסנני מים - עדן טל

מאמרים נוספים:

מערכות סינון מים - עדן טל

מה זה מסנני מים ?

https://youtu.be/-Zo0CEjVm0Y מים הם יסוד חיוני לקיום של הבריאות על פני כדור הארץ ואי אפשר בלעדיהם, בשנים האחרונות גם לא מסתפקים בני האדם רק בסתם מי

קרא עוד »

אוסמוזה של תא חי

התנאי ההכרחי לפעילותו התקינה של הגוף הוא אספקה של חומר אחד חשוב מאוד – מים. למרות שמים חיונים לחיי התא, אין לתא כל מערכת מיוחדת

קרא עוד »