מערכות קרור מים לתעשיה

מערכות קירור מים לתעשייה

מדינת ישראל נחשבת למדינה חמה ולכן, ההיערכות לתנאי מזג אוויר קפדנית במיוחד במפעלים, במבני תעשייה. בנוסף, קיימת בעיית התחממות גלובלית על כדור הארץ ומשנה לשנה נהיה חם יותר ויותר. הדבר גורם להוצאות כבדות במיוחד על שימוש במזגנים ומערכות קירור. יש צורך הולך וגובר בפתרונות קירור חסכוניים ויעילים. במבני תעשייה רבים מותקנות מערכות קירור מים. מערכות קירור מים לתעשייה נקרא – צ'ילר ותפקידו לשמור על טמפרטורת מים הנדרשת.

מה באמת חשוב כשבוחרים פתרונות קירור לתעשייה?

מערכת קירור לתעשייה כוללת מרכיבים שונים בניהם: מפוחים, מדחסים, מערכות בקרה וחשמל, סוללות קירור, מכלי מים נירוסטה ומחליפי חום. מערכת קירור לתעשייה הינה מורכבת ומסובכת, אף שקיימת נטייה לחשוב שמדובר ביחידה פשוטה לתפעול אותה ניתן להדליק ולכבות על מנת לווסת את הטמפרטורה וזרימה. מערכת קירור לתעשייה היא אינה רק דואגת לטמפרטורה הרצויה לתהליך או שימוש במים כחומר גלם.

כיום, מוצעים מגוון סוגים של יחידות קירור מים המותאמות למטרות שונות על פי תקציב שמוקצה לצורך העניין. סוג אחד של מערכת נפוצה הינה מערכת קירור וסחרור מים כולל מערכת סינון וטהור משולבת בתהליך  הקפאה קצרה והפשרה (מים בטמפרטורה הקרובה לאפס מעלות). מערכת אלה מתאימות לתעשיית שונות ומגובנות.

למערכת קירור תעשייתי זו יש מספר תפקידים אותם היא ממלאה בו זמנית, לכן, בדיקה תקופתית של אחת לחצי שנה הינה הכרחית כדי לעקוב אחר תקינותה של המערכת. הבדיקה מקיפה ותפקידה לבדוק שאכן, המערכת תקנית מבחינת בקרה. תקינותו של המנוע של מערכת התעשייתי, תקינות רכיבים חשמליים ולחצי גז במערכת, בדיקת זרימת הנוזל המקורר מהמערכת. בדיקה זו הכרחית על מנת למנוע סיכונים אפשריים ולכן בחירת חברה המתמחה בהתקנת המערכת חשובה מאוד לתקינותה ויעילותה של מערכת הקירור וסינון מים התעשייתי.

         

 

מהי מערכת קירור מים – צ'ילר?

פעולת מערכת הצ'ילרים מבוססת על עקרונות התרמודינמיקה לפיה יש להפוך נוזל לגז באמצעות הרתחה ושחרור האנרגיה.

זוהי מערכת צ'ילרים סגורה או פתוחה שמביאה את המים לטמפרטורה נמוכה והם מועברים על ידי צינורות ומשאבות לכל הצרכנים או לשימוש כחומר גלם.  הצ'ילרים פועלים על ידי שני סוגי מדחסים, כאשר הנפוצים הם מדחסים בוכנאתיים ומדחסים צנטריפוגליים עם כנפונים משתנים. ישנו מיכל גדול שתפקידו להחליף חום ובתוכו מזורמים מים לצורך קירור. בנוסף, מיכל גדול זה מכיל צינורות בה גז (קרר) קר שמקרר את המים מבלי לבא איתם במגע. בקרת המערכת שבאמצעותה ניתן לווסת, להדליק או לכבות את התהליך לפי טמפרטורה. מערכת קירור מים מיועדת לתעשייה, לבתי מלון, בתי חולים וכ"ו.

 

מתי כדאי להשתמש בצ'ילרים?

מערכת קירור מים (צ'ילר) מיועדת למקומות בהם יש צורך להעביר נוזל קר למרחק גדול בין המדחס לבין הצרכן.

מערכות קירור מבוססת מים – קולרים

הקולרים תעשייתיים הינם מצנני מים המתאימים למפעלי מזון, עיבוד בשר, דגים, מוצרי חלב, ייצור בירה ויין. מערכת מים פתוחה המחוברת למשאבות וברזים.

שימוש בגז דחוס או במים?

קיימות שני אפשרויות עליהן מתבססת מערכת הקירור, מערכת קירור על ידי גז דחוס או מערכת קירור מים. להלן ההבדלים בין השניים:

גז דחוס – מקרר מים או נוזל קירור ( גליקול ) כאשר מתקני קירור אלה יעילים ביותר. קיימים סוגים שונים של קולרים תעשייתיים בניהם קולרים בעלי טכנולוגיות מתקדמות שמסוגלות להוביל את הגז הדחוס אל תוך הקומפרסור במהירות משתנה (מערכות אינוורטר) בניצול מרבי של אנרגיה. כאשר מדובר בקולרים תעשייתיים, עם משנה תפוקת הגז הדחוס.

נישות נוספות לקירור מים לתעשייה

קיימים מתקני קירור מים איכותיים לתעשייה לצרכים שונים בניהם:

 • חדרי קירור למטרות שונות
 • מקרר תצוגה למוצרי מזון
 • מתקני קירור מים לתעשייה
 • מפעלי מזון ומאפיות
 • מעבדות בדיקה ומחקר
 • תעשיית פלסטיק
 • מכונות CNC, מחרטות, מטחנות וסילוק חום

כיום, מוצעים פתרונות קירור מים לתעשייה טובים ויעילים המונים יתרונות רבים בניהם:

 • חיסכון בחשמל
 • סירקולציות מים נכונות
 • חיסכון במים
 • שימוש בגז ידידותי לסביבה
 • מערכות המותאמות לאקלים
מערכת קירור מים תעשייתית - עדן טל

מאמרים נוספים:

מערכות סינון מים - עדן טל

מה זה מסנני מים ?

https://youtu.be/-Zo0CEjVm0Y מים הם יסוד חיוני לקיום של הבריאות על פני כדור הארץ ואי אפשר בלעדיהם, בשנים האחרונות גם לא מסתפקים בני האדם רק בסתם מי

קרא עוד »

אוסמוזה של תא חי

התנאי ההכרחי לפעילותו התקינה של הגוף הוא אספקה של חומר אחד חשוב מאוד – מים. למרות שמים חיונים לחיי התא, אין לתא כל מערכת מיוחדת

קרא עוד »